Legionelės plačiai paplitusios ir aplinkoje: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose.
Susirgimai skirstomi ir analizuojami pagal grupes: susiję su bendruomene, plintantys ligoninėse ir susiję su kelionėmis bei gyvenimu viešbučiuose. Protrūkiai pagal infekcijos rezervuarą dažniausiai susiję su karšto ar šalto vandens sistemomis ligoninėse, bendruomenės patalpomis, užterštais aušinimo bokštais, mineralinio vandens baseinais, kelionėmis kruiziniais laivais, gyvenimu viešbučiuose.
Pastaruoju metu padidėjo ligos atvejų ir protrūkių, susijusių su kelionėmis, skaičius. Legioneliozės rizika tokiais atvejais dažniausiai susijusi su keliautojų laikinu apsistojimu tam tikrose vietovėse ir gyvenimo būdo pasikeitimu: pvz., žmonės atostogauja šalyse, kur yra kitoks klimatas, kitoks maistas, besiskiriantis nuo įprasto. Tokie žmonės yra jautresni legionelių infekcijai, kadangi gyvenimo būdo pasikeitimai paprastai paveikia ir imuninę sistemą.
Infekcija
Legioneliozė labiau paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, įvairioje medicininėje aparatūroje (ypač taikomoje respiracinėje terapijoje). Legionelioze dažniausiai užsikrečiama aerogeniniu būdu, žmogui patekus į kontaminuoto aerozolio išplitimo zoną. Galima ir tiesioginė sukėlėjo inokuliacija į kvėpavimo takus (respiracinės terapijos metu.
Legioneliozės ligos simptomai
Kelionių metu užsikrėtusiųjų ir susirgusiųjų tikrasis skaičius lieka neaiškus, nes tokie atvejai ne visada diagnozuojami ir pranešami, žmonės dažnai pirmuosius ligos simptomus pastebi sugrįžę namo, kadangi ligos inkubacinis periodas trunka nuo 2 iki 10 dienų. Ligoniai pradeda skųstis bloga savijauta, raumenų galvos skausmais. Kūno temperatūra kyla labai greitai ir pasiekia 39-40 laipsnius. Ligoniai kosi, jiems skauda krūtinę, atsiranda dusulys ir viduriavimas. Kai kurie susirgusieji yra apatiški, kas rodo, kad pažeista centrinė nervų sistema. Padidėja kraujo nusėdimas, baltymų ir raudonųjų kraujo kūnelių randama pacientų šlapime ir randama kepenų bei inkstų veiklos sutrikimų. 90% atvejų patikrinimai rentgeno aparatu parodo tipiškus pneumonijos požymius. Pacientus reikia guldyti ligoninėn.
Jeigu legioneliozė neteisingai diagnozuota ir nepaskiriami reikiami vaistai, apie 20% ligonių gali numirti.
Teisingai diagnozuota legioneliozė išgydoma maždaug per 8 dienas.
Ligos diagnozė patvirtinama remiantis laboratorinių tyrimų rezultatais. Legioneliozės profilaktika - tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kt. sistemų tinkama priežiūra.
Kadangi legioneliozės rizika yra ir Lietuvoje, todėl būtina skirti tinkamą dėmesį šios ligos profilaktikai ir mūsų šalyje.
Legionelė geriamame vandenyje
Įprastinės vandens paruošimo procedūros neužtikrina legionelės bakterijų sunaikinimo ir todėl mažas šių bakterijų kiekis natūraliai randamas miesto geriamo vandens tiekimo sistemose. Legionelę puola ne tik makrofagai, bet ir amebos, protozoa ir ciliatai (vienaląsčiai organizmai, kurių visada randama geriamame vandenyje). Šių mikroorganizmų kiekis vandenyje priklauso nuo vidinės vamzdžių struktūros, paskirstymo sistemos tipo ir vandens temperatūros. Didelis nuosėdų kiekis vandentiekio sistemoje, mažas pratekančio vandens kiekis, nepakankamai aukšta vandens temperatūra skatina mikroorganizmų dauginimąsi. Legionelės apsupamos vienaląsčių mikroorganizmų ir tampa faktiškai nepasiekiamos ultravioletiniams spinduliams, chloravimui, ozonavimui ir kitiems metodams, kurie naudojami vandens paruošimo sistemose. Legionelės atsparios ir aukštos temperatūros poveikiui, jeigu ši pasireiškia trumpai.Sanosil Super 25 naudojimo patirtis Europos sveikatos apsaugos ir viešbučių tinkle patvirtina, ši dezinfekcijos priemonė patikimai sunaikina ligos sukėlėją. Įstaigose ir įmonėse kur naudota ši priemonė neužfksuota nė vieno atvejo, kad vandenyje būtų rasta legionelės bakterijų.
Legionelė ir vandens temperatūra
Ideali temperatūra legionelės augimui tarp 30 ir 45 laipsnių C0. Kai temperatūra pasiekia 55 C0, bakterijų reprodukcija tampa neįmanoma ir jos palaipsniui žūva. Temperatūrai kylant virš 60 C0, galima tikėtis staigaus bakterijų sunaikinimo.
Esant temperatūrai žemesnei nei 20 C0 yra mažas legionelės atsiradimo pavojus;
33-42 C0 - idealios sąlygos veistis legionelei;
42-50 C0 - reprodukcija nebeįmanoma;
50-60 C0 - legionelė žūva;
60-70 C0 - legionelė labai greitai žūva.
Taupumo sumetimais mažinant šilto vandens temperatūrą vandens tiekimo sistemose, galima sukelti legionelės atsiradimo ir išplitimo pavojų.
Prevencija
Paprasčiausia priemonė, kuria galima išvengti legionelės atsiradimo vandens tiekimo sistemose – tai padidinti vandens temperatūrą virš 50 C0.Šios priemonės įgyvendinimas sukelia šias tris problemas :
Siekiant užtikrinti reikiamą vandens temperatūrą, būtina žymiai padidinti vandens šildymo įrenginių (kaitintuvų, boilerių) darbo temperatūrą ir kaitinimo laiką.
Tai labai padidina energijos (elektros, dujų ir kt.) suvartojimą, o tuo pačiu ir aptarnavimo išlaidas.
Be to, aukšta temperatūra gali paskatinti vandens tiekimo sistemos korozijos procesą.
Net ignoruojant energijos taupymą nebūtinai pasiekiamas adekvatus vandens temperatūros padidėjimo diapazonas visose vandens tiekimo sistemos vietose.
Didelėse vandens tiekimo sistemose galima rasti vietas, kur vandens judėjimas mažas, arba kur nepakankama vamzdžių šiluminė izoliacija.
Dėl to vandens temperatūra gali sumažėti.
Tokioje sistemoje legionelė gali atsirasti vandens maišytuvuose arba kai vienu metu atidaromi šalto ir karšto vandens čiaupai.
Daugiau informacijos apie legionelės prevenciją, naudojant dezinfekcinę medžiagą "Sanosil Super 25 Ag", rasite čia>>>